Sezona sajenja česna

Jesenska sezona sajenja česna se je že prevesila v drugo polovico. Vendar je še čas za sajenje jesenskih sort (Garpek, Garcua, Gardacho), začenja pa se tudi čas sajenja spomladanskih sort (Gardos), ki jih v primeru jesenskega sajenja sadimo nekoliko kasneje kot spomladanske sorte.

Pomembno je, da se stroki česna ukoreninijo še pred mrazom. Pozne oziroma spomladanske sorte, posajene jeseni, pogosto pred zimo poženejo le korenine in nobenega nadzemnega poganjka. Vendar če se je česen dobro ukoreninil, smo lahko brez skrbi, da bo prestal zimo in ga tudi mraz ne bo dvignil na površje.

Semenski česen lahko naročite na sledeči povezavi: Prodaja semenskega česna.

Jeseni pa smo pridelavo česna in sorte iz naše ponudbe predstavili tudi na Dnevu odprtih vrat Vrtnarske hiše na Rudniku. Poglejte kako sta dogodek z besedami in slikami obeležili Trajnice Carniola in PVD (Profesionalna vrtnarska družba).

DOV Vrtnarska hiša

Špargljevo vino

Špargljevo vino seveda ni vino narejeno iz špargljev, ampak vino, ki se poda k špargljevim jedem. Komisija vinskih strokovnjakov pod okriljem Zavoda SloVino že od leta 2004 vsako leto izbere vina, ki se podajo k špargljevim jedem. Letošnji izbor si lahko ogledate tukaj.

Eno od letos izbranih špargljevih vin je tudi Laški rizling Vinarstva Gaube, ki je doma na Špičniku (občina Kungota). Do vinogradniške družine Gaube nas pripelje ena najpogosteje fotografiranih cest v Sloveniji in sicer tista, ki izriše lep srček med griči z vinogradi. Poleg dobrih vin nudijo tudi domačo hrano, med drugim tudi šparglje lastne pridelave. Zato si poleg špargljevega vina lahko privoščimo špargljeve jedi iz čisto svežih domačih špargljev.

Laški rizling Gaube

In kakšna vina se najbolje podajo k špargljevim jedem? Gospod Alojzij Gaube nam je prijazno pojasnil, da takšna vina ne smejo biti preveč aromatična in ne (pre)sladka, primerna so bolj suha vina z zeliščno noto oziroma s travnato, nežno zeleno noto. In ne pozabimo, vino je dopolnilo hrani.

Šparglji v reviji Rože & VRT

V marčevski številki revije Rože & VRT sodelujemo s člankom o špargljih. Pomlad je čas sajenja špargljev in tudi čas, ko začnemo pobirati pridelek špargljev. Šparglji so ena prvih svežih vrtnin spomladi, zato še toliko bolj teknejo.

Šparglji Rože & VRT

V članku »Šparglji na domačem vrtu« (avtorica Katja Puncer, Aspega) na kratko spoznamo zgodovino ter botaniko in morfologijo šparglja, izvemo kakšna je razlika med šparglji in beluši ter kakšne so razlike med sortami špargljev. Opisano je tudi sajenje in ustrezna oskrba špargljev, da nas bodo še veliko pomladi razveseljevali z dobrim pridelkom.

Kmalu pa bo spet aktualen česen. V novembrski številki revije Rože & VRT smo pisali o pripravah na sajenje in sajenju česna, v aprilski številki (izide 20. marca 2017) bomo nadaljevali s pomladansko oskrbo česna.

Kmalu bo čas sajenja špargljev…

… zato je prav, da začnemo z načrtovanjem: kam in koliko jih bomo posadili, na kakšen način jih bomo gojili (zelene ali bele), katere sorte bomo izbrali.

Rizom šparglja

Šparglje sadimo konec marca in aprila, kakor nam pač vreme dopušča, v dobro pripravljena tla (globoko prerahljana, založno pognojena). Pred sajenjem se odločimo ali bomo pridelovali zelene ali bele šparglje, kajti od tega je odvisna globina sajenja in sicer za pridelavo belih špargljev posadimo sadike bolj globoko kot za pridelavo zelenih špargljev.

Kakovostne enoletne sadike špargljev lahko naročite že sedaj na info@aspega.si ali na naslednji povezavi: Prodaja sadik špargljev. Sadike špargljev so rizomi (podzemni del rastline) v fazi mirovanja, z mirujočimi brsti iz katerih bodo zrasli poganjki špargljev in z debelimi koreninami, tako imenovanimi založnimi koreninami, v katerih so hranilne snovi, ki dajejo šparglju spomladi energijo za rast poganjkov. Več o botaniki in morfologiji šparglja si lahko preberete tukaj.

V Sloveniji pridelujemo predvsem zelene šparglje in tudi vse sorte špargljev v naši ponudbi so primerne za gojenje zelenih špargljev, nekatere pa tudi za gojenje belih špargljev. Vendar zelena ali bela barva špargljevih mladih poganjkov ni sortna lastnost, temveč gre le za razliko v načinu pridelave. Beli poganjki špargljev rastejo v nasutih grebenih zemlje, torej v temi, zato ostanejo beli. Pri pridelavi zelenih špargljev pa grebenov ne nasipamo in mladi poganjki špargljev rastejo na svetlobi, zato so zeleni. Na enak način kot zelene gojimo tudi vijolične sorte špargljev.

Sadike špargljev

Naša letošnja ponudba obsega naslednje sorte špargljev: Dariana, Darzilla, Darsiane, Darlise, Placosesp, Mondeo, Ariane in dve sorti vijoličnih špargljev – Burgundine in Rosalie.

 

Česen v reviji Rože & VRT

V novembrski številki revije Rože & VRT je tudi Aspegin članek o česnu (avtorica je Katja Puncer). Ker je sedaj čas sajenja česna, je članek posvečen predvsem pripravi na sajenje in sajenju česna.

Česen Rože & VRT 1

Preberete si lahko o pripravi tal, kolobarju, dobrih in slabih sosedih, o času sajenja, izboru sort česna, kako izberemo dober sadilni material, kako se pripravimo na sajenje in kako posadimo česen. S tem so jesenska opravila s česnom zaključena, spomladi pa sledijo navodila za pravilno oskrbo, da bomo pridelali res kakovostni domači česen.

Česen Rože & VRT 2

Morda niste vedeli, da revija Rože & VRT ponovno izhaja. Izšla je druga številka pod estetskim in skrbnim očesom urednika Matica Severja. In vsak tretji ponedeljek v mesecu bo prinašala znanje in lepote iz sveta vrtnarstva.

Rože & VRT

Naročanje semenskega česna

Letošnji pridelek česna se suši na zračnih, senčnih mestih ali pa smo ga že pojedli oziroma prodali kot sveži česen. Če smo sadili več sort, porabimo najprej tiste, ki se slabše skladiščijo, tiste z dobro skladiščno sposobnostjo pa ustrezno shranimo. Zato je pomembno, da sort česna med pobiranjem in sušenjem ne pomešamo.

Sedaj že tudi vemo, katere sorte so nam bolje uspevale, katere so nam bolj všeč in tako se bomo lažje odločili, katere bomo jeseni ponovno sadili. Skrbno izberemo zemljišče, na katero bomo sadili česen, saj je kolobar pri gojenju česna zelo pomemben. Priporočljiv je vsaj 3 do 4 letni kolobar. Ugodna predhodna kultura so plodovke, korenovke, solatnice in jagode, neprimerne so čebulnice in kapusnice. Pomembno je tudi, da izbrano zemljišče ne gnojimo s hlevskim gnojem, saj ga česen ne prenaša dobro.

Semenski česen lahko naročite že sedaj ter si tako zagotovite izbrane sorte česna. Več o sortah v naši ponudbi si lahko preberete tukaj. Podrobnosti glede naročanja semenskega česna pa najdete na naslednji povezavi: Naročilo semenskega česna.

Praznik vina in česna v Novi vasi

V Novi vasi nad Dragonjo so vaščani tudi letos pripravili Praznik vina in česna. Obiskovalcem so ponudili česen, vino ter druge domače pridelke in proizvode, manjkale niso niti številne kulinarične dobrote. Prikazali so tudi stare običaje, pripravili nekaj delavnic in obiskovalce popeljali na ogled Nove vasi. Večer pa je bil namenjen glasbi in plesu.

Kljub imenu je Nova vas zelo stara, saj prva pisna omemba vasi sega v 11. stoletje. Že v preteklosti je bilo kmetijstvo glavna dejavnost vaščanov in prav česen je bil pomemben vir prihodkov. Ljudsko izročilo pravi, da je bil cerkveni zvonik zgrajen z izkupičkom od prodaje česna. O tem, kako je česen vpleten v zgodovino vasi, priča tudi velika stenska poslikava v Kulturnem domu.

Česen, stenska poslikava

Tako kot na sliki, še danes spletajo lepe dolge kite česna, imenovane »rešte«…

Kite česna

…na dvoriščih so polne košare česna…

Košara česna

…zraven pa še druge dobrote, ki jih nudijo kmetije Nove vasi.

Česen in oljčno olje

Če ste letos praznik zamudili, si prihodnje leto na koledarju označite drugi konec tedna v juliju, ko bo v Novi vasi spet vse v znamenju česna.

Praznik špargljev v Orehovljah

V Orehovljah so tudi letos pripravili Praznik špargljev. Uvodni dogodek že tradicionalnega praznika je bil »Etnološko–gastronomski večer« v Gostilni Makorič v Orehovljah, kjer so pripravili mnoge izvirne špargljeve jedi. Na osrednji prireditvi v športnem parku pa je potekal »Eno-gastronomski večer s šparglji«, z degustacijo številnih špargljevih jedi lokalnih gostincev in izbranih vin.

Šparglji imajo v Orehovljah in okolici že dolgo tradicijo, zato v občini Miren – Kostanjevica zadnja leta poteka projekt »Mesec špargljevih jedi«. V maju v domačih gostilnah pripravljajo jedi iz svežih špargljev lokalnih pridelovalcev.

Mesec špargljevih jedi

Špargljevo pojedino smo si privoščili v Gostilni Makorič v Orehovljah. Vse špargljeve jedi so bile odlične in lepo postrežene. Od špargljeve juhe, ješprenjčka s šparglji, krožnika špargljevih zalogajčkov do sladice. Zlasti slednja je nadvse prijetno  presenetila, bučna rolada s šparglji in jagodami ter špargljev sladoled.

Rolada s šparglji

V rolado so bili zaviti zeleni šparglji (v družbi rdečih jagod), v sladoledu pa skriti beli šparglji. Povsod se jih je okusilo ravno prav in harmonično z drugimi okusi.

Priporočamo!

Dan špargljev v Dolgi vasi

Vabljeni na »DAN ŠPARGLJEV IN ŠPARGLJEVIH JEDI« v Dolgi vasi, v soboto, 7. maja. Prireditev se bo začela s slavnostno otvoritvijo, nato pa sledijo celodnevna degustacija špargljevih jedi, kulturni program ter zabava in ples.

Ponudba špargljevih jedi bo res pestra: špargljeva kremna juha z ješprenovimi kokicami, file smuča s špargljevim pšeničnim cmokom in vročo jagodo, špargljeva solata z jagodami in prekajeno postrvjo, špargljev puding z jagodno omako…

Dan špargljev Dolga vas

V ponudbi bodo tudi sveži šparglji, številne domače dobrote, lokalna vina ter izdelki domače in umetnostne obrti.

Vabljeni na prijetno druženje z okusom po špargljih!

Sajenje špargljev

V aprilu smo sadili šparglje. Začeli smo v deževno soboto, 9. aprila, na delavnici »SAJENJE IN GOJENJE ŠPARGLJEV« v Trzinu na šolskem vrtu OŠ Trzin, v sodelovanju z Društvom Florijan. Mokro vreme ni zmotilo zavzetih vrtičkarjev, ki so prišli pogledati kako posaditi in gojiti šparglje. Delavnico je vodil Iztok Vidic (Aspega), ki je najprej ‘na suhem’ razložil osnove sajenja in gojenja špargljev…

Sajenje špargljev Trzin 1

…in nato na šolskem vrtu še posadil sadike špargljev:

Sajenje špargljev Trzin 2

Naslednja delavnica, »PRIKAZ SAJENJA IN POBIRANJA ŠPARGLJEV«, je potekala na lep sončen dan, v sredo 20. aprila, v Sadni drevesnici Studenec (KGZS), v Ljubljani. Vodil jo je Iztok Vidic (Aspega) in tokrat smo šparglje posadili…

Sajenje špargljev Studenec

… v nasadu špargljev v drevesnici pa tudi odrezali nekaj poganjkov:

Pobiranje špargljev Studenec

Še zadnja aprilska »PREDSTAVITEV ŠPARGLJEV« pa je potekala na Dnevu odprtih vrat v Vrtnarski hiši na Rudniku v Ljubljani, v soboto, 23. aprila. Šparglje je tokrat predstavila Katja Puncer (Aspega) in sicer sajenje, gojenje ter pobiranje pridelka te odlične pomladne vrtnine (foto: Trajnice Carniola).

Lansko leto posajeni šparglji na ekološkem vrtičku Cvetlične pa že lepo rastejo:

Šparglji na vrtu Cvetlične

Vabljeni, da nas spremljate – podrobnejše informacije o dogodkih so na naslednji povezavi: Dogodki, na novice pa se lahko naročite na info@aspega.si.